مشاهیر شهر (6)

حاج میرزا محمد ولی حساسی صوفیانی

(1284-1365ه.ش)

حجت الاسلام و المسلمین حاج میرزا محمد ولی فرزند اسماعیل حساسی صوفیانی در 4آذر 1284ه.ش در شهر صوفیان به دنیا آمد. مراحل کودکی را سپری نمود و به آموختن مراحل آغازین خواندن و نوشتن از ملا عبدالله قاضی، میرزا عبد الله بنیسی و کربلائی محمد علی (روحانی و خطاط و کاتب قرآن) پرداخت و در پایان به جرگه­ی شاگردان مکتب خانه­ی آیت الله حاج شیخ محمد شریفی پیوست.

در مکتب خانه گلستان، نصاب الصبیان، جامع عباسی و جامع المقدمات را آموخت و به دست مرحوم حاج شیخ به سلسله­ی جلیله­ی روحانیت پیوست. حجت الاسلام و المسلمین میرزا حسن رحمن زاده صوفیانی هم درس ایشان بود.

وی در کنار کسب و کار در شهر صوفیان، به اقامه­ی جماعت و وعظ و هدایت پرداخت و مورد احترام فراوان اهالی قرار گرفت. اخلاص، تواضع، طمأنینه و پارسایی از ویژگی­های بارز آن مرحوم بود.

نامبرده پس از عمری دین داری و دین گویی در 11ذی القعده 1406ه.ق/28تیر ماه 1365 در روز میلاد امام رضا (علیه السلام) به رحمت ایزدی پیوست و پیکرش پس از تشییع باشکوهی در آرامگاه شهر صوفیان به خاک سپرده شد. در یکی از مجالس ختم ایشان، آیت الله حاج میرزا مصطفی اعتمادی به رسم رفاقت با مرحوم حساس به منبر رفت. کتابخانه­ی شخصی وی به مجتمع فرهنگی امام خمینی شهر صوفیان اهداء شده است.

فرزندان ایشان آقایان: عباسعلی، علی، رضا حساس می­باشند که عباس مرحوم شده است.

بر گرفته از نامداران ارونق و انزاب ج1

گزارش تخلف
بعدی